Bądź samolubem

Dzisiaj jedna dobra rada. Bądź fotograficznym samolubem i egoistą 😉

Nie chodzi mi o to, żebyś zamykał się na krytykę w przekonaniu, że racja jest tylko Twoja ale kiedy zrobisz zdjęcie to powinno podobać się ono  przede wszystkim Tobie.

Kiedyś zastanawiałem się czy oglądający zaakceptują moje prace, czy im się spodobają. Tak naprawdę żyłem w strachu, czekając na reakcję ludzi. Co gorsza, kiedy się coś nie podobało to starałem się tak robić kolejne zdjęcia, żeby zadowolić odbiorców. Moim nieświadomym celem było otrzymanie pochwały za swoją pracę.

To straszne ile czasu zmarnowałem w ten sposób. Po latach, zdjęcia robione do szuflady okazały się tymi najlepszymi. Te najbardziej osobiste, upchnięte głęboko w albumach, które bałem się pokazać.

Teraz robiąc zdjęcia muszę przede wszystkim “dogodzić sobie”. Wtedy wiem, że są w nich zamknięte emocje, płynące prosto z serca. Może zdjęcia nie są wtedy dla wszystkich zrozumiałe ale na pewno prawdziwe.

Nie myśl sobie jednak, że to co napisałem upoważnia do robienia byle czego i argumentowania, że to jest dobre. Do tego trzeba dojrzeć i chyba nie nauczysz się tego z żadnej książki.

Nie da się iść na skróty a artysta musi cierpieć 😉

Jeżeli robisz zdjęcia od niedawna informuję Cię, że musisz poznać podstawy fotografii i dać się zmiażdżyć krytyce osób kompetentnych. Na początku możesz czuć się niekomfortowo, a może nawet źle ale po jakimś czasie przywykniesz i zaczniesz twardo stąpać po ziemi, robiąc coraz mocniejsze zdjęcia.

Fotografia to mój wytrych do innego świata i liczą się w niej przede wszystkim prawdziwe emocje, a dla Ciebie ?

© 2020 Sławomir Świątkiewicz | WordPress Theme: Annina Free by CrestaProject.